Ogrzewanie ciepłą wodą za pomocą Acond

Ogrzewanie ciepłą wodą wykorzystuje wodę jako medium rozprowadzające ciepło po całym budynku. Wysokiej jakości pompa ciepła może stać się jej niezawodnym i ekonomicznym źródłem.
Acond
4/6/22

Ogrzewanie ciepłą wodą wykorzystuje wodę jako medium rozprowadzające ciepło po całym budynku. Wysokiej jakości pompa ciepła może stać się jej niezawodnym i ekonomicznym źródłem.

Coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak prąd czy kocioł na paliwo stałe, jest nowoczesna pompa ciepła. „Główną zaletą pompy ciepła jest jej bezobsługowość i niskie koszty eksploatacji. Jeśli dom był pierwotnie ogrzewany np. gazem lub prądem, oszczędności finansowe po wymianie starego kotła mogą być dość znaczne. W porównaniu do ogrzewania drewnem czy węglem jego obsługa jest znacznie prostsza. Nie ma potrzeby zajmować się zakupem paliwa czy rewizją kotła i komina. Dodatkowo jego zakup wspiera państwo, można uzyskać także dotację na zakup pompy ciepła, dzięki której jesteśmy gotowi pomóc naszym klientom” – Jakub Tykal, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy ACOND, wiodącego czeskiego producenta pompy ciepła, opisuje zalety tego rodzaju ogrzewania. Właściciele domu ogrzewanego pompą ciepła zazwyczaj mają także prawo do niższej stawki za prąd. Ponadto jest to sposób ogrzewania przyjazny dla środowiska.

Mając pompę ciepła jako podstawowe źródło ogrzewania należy wziąć pod uwagę sytuację i stan budynku i na tej podstawie wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy. „Nowoczesne nowe budynki muszą spełniać rygorystyczne przepisy budowlane przy minimalnych stratach ciepła, dlatego do ich ogrzania wystarczy słabsza pompa ciepła. W starszych domach straty ciepła można częściowo ograniczyć, na przykład poprzez wymianę okien i docieplenie elewacji i sufitu, ale i tak taki budynek nie dorówna nowoczesnemu nowemu budynkowi pod względem właściwości termoizolacyjnych. Pompa, która będzie potrzebowała większej mocy do ogrzewania, również powinna być do tego dostosowana. Dlatego zdecydowanie polecam dopłacić i wybrać odpowiednio mocny typ” – radzi Jakub Tykal z ACOND. i kontynuuje: „Z tego powodu opracowaliśmy pompę ciepła ACOND PRO R, która o mocy do 18 kW jest specjalnie zaprojektowana do renowacji, podczas gdy potrzeby nowego budownictwa są w pełni pokrywane przez pompę ACOND PRO N z moc do 9 kW. W obu przypadkach jest to pompa inwerterowa typu powietrze-woda.” Mówiąc najprościej, pompa o mniejszej mocy będzie oznaczać niższą cenę zakupu, ale prawdopodobnie nieco wyższe koszty eksploatacji. Mocniejsza pompa będzie prawdopodobnie droższa w zakupie, ale koszt jej eksploatacji będzie niższy. Ponadto oszczędności sumują się co roku.

Zależy to jednak również od efektywności energetycznej urządzenia, która w zasadzie mówi, ile ciepła może wytworzyć pompa, gdy zostanie pobrana z sieci 1 kW. Zatem im wyższa wydajność, tym lepiej. „Ważnym czynnikiem, którym należy się kierować, jest sezonowy współczynnik ogrzewania SCOP. Pokazuje średnią wydajność pompy w całym roku. Polecam wybierać spośród urządzeń, w których ta wartość oscyluje w okolicach pięciu” – podkreśla Jakub Tykal z ACOND. Dobrze jest także porównać wydajność w niższych temperaturach, gdzie niektóre urządzenia kształtują się na poziomie zbliżonym do 1:1 i przez to nie są szczególnie ekonomiczne. Zwróć także uwagę na etykietę energetyczną, która jest również dobrym wskaźnikiem wystarczającej jakości i wydajności wybranego modelu. Idealnie jest wybierać spośród pomp o wydajności A+++/A+++.

Hałas, sprężarka i czynnik chłodniczy

Zakup pompy ciepła to stosunkowo fundamentalna inwestycja, której podejmujemy się na wiele lat. Aby mógł zapewnić długotrwałe, niezawodne i ekonomiczne ogrzewanie, należy szukać urządzenia o wystarczająco wysokiej jakości i mocy. „Jednym z podstawowych kryteriów, po którym można rozpoznać dobrą pompę, jest jej poziom hałasu. Jest to liczbowo definiowane przez tzw. moc akustyczną, która jest mierzona w laboratorium” – wskazuje Jakub Tykal z ACOND i kontynuuje: „Zdecydowana większość producentów podaje jedynie ciśnienie akustyczne, które jest wartością obliczoną, która określa poziom hałasu poziomu pompy jedynie jako wskazówka. Z reguły pokazuje korzystniejsze liczby, ale jednocześnie w zasadzie nie mówi nic o tym, jak głośno będzie faktycznie urządzenie. Jednak właściciel domu zwykle nie wie, że istnieje różnica między tymi dwiema wielkościami. Jednocześnie w przypadku pomp liczy się każdy decybel. Co ciekawe, każde 3 dB podwaja głośność. Aby dać Ci wyobrażenie, nasza pompa ACOND PRO R ma poziom mocy akustycznej 49,3 dB. Średnie wartości na rynku czeskim wahają się w granicach 55-65 dB. Takie urządzenie będzie zatem czterokrotnie lub bardziej głośniejsze.” Na to, jak cicha będzie pompa po zamontowaniu, wpływa również jej lokalizacja w pobliżu domu. Każda pobliska powierzchnia odbijająca, taka jak pobliski płot, ściana, a nawet krzaki, może pogorszyć właściwości akustyczne. Rzetelny dostawca powinien na to wszystko zwrócić uwagę i zaproponować odpowiednie rozwiązanie w lokalizacji dostarczanego sprzętu.

Sprężarka odgrywa również ważną rolę w pompie. Najbardziej odpowiednim i obecnie najczęściej stosowanym jest tzw. typ scroll. Wskazane jest również zainteresowanie tym, jaki płyn chłodzący został użyty. „Płyn chłodzący pełni w pompie podstawową funkcję, ponieważ najprościej mówiąc przekazuje uzyskane ciepło wodzie grzewczej, która następnie rozprowadzana jest za pomocą grzejników lub ogrzewania podłogowego po całym domu. Najbardziej zaawansowanym obecnie jest propan R290, który ma najlepsze właściwości termodynamiczne, a przy tym jest przyjazny dla środowiska, gdyż nie niszczy warstwy ozonowej. Jednak na rynku korzysta z niego zaledwie kilku wiodących producentów – dodaje Jakub Tykal z ACOND. Opakowanie pompki również odgrywa rolę. Powszechnie używana, lakierowana blacha z czasem zacznie się odklejać. Na przykład stal nierdzewna jest idealna, ponieważ przez wiele lat pozostanie jak nowa.

WSKAZÓWKA: Pompa działa online

Pompy ciepła wciąż udoskonalają swoje działanie i dotyczy to również ich ewentualnej obsługi. W zasadzie właściciel nie musi zajmować się praktycznie niczym. Umożliwia to innowacyjny system zdalnego zarządzania, dzięki któremu ewentualne regulacje lub drobne naprawy można rozwiązać całkowicie automatycznie. „Wszystkie nasze pompy również podczas instalacji łączymy z Internetem, co pozwala nam zdalnie monitorować ich pracę. Nasza sterownia regularnie ocenia wydajność i funkcjonalność pompy. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdalnie rozwiązać każdą regulację czy drobne naprawy, na przykład po prostu zmieniając ustawienia lub uruchamiając oprogramowanie. Dodatkowo świadczymy tę usługę bezpłatnie” – mówi Jakub Tykal, dyrektor sprzedaży i marketingu ACOND, wiodącego czeskiego producenta pomp ciepła. Dzięki temu producent często wie o możliwych komplikacjach jeszcze przed właścicielem, który nie musi czekać na przyjazd technika. Pompę ciepła można także podłączyć do systemu inteligentnego domu.