pompy ciepła typu grunt-woda

Acond

Pompy ciepła dzielimy przede wszystkim ze względu na źródło ciepła, które pobiera przez pompę, a następnie wykorzystuje do podgrzania wody lub powietrza w budynku. Najczęściej spotyka się pompy ciepła z kombinacją powietrze/woda, grunt/woda, woda/woda lub powietrze/powietrze. Dzięki minimalnym wymaganiom dotyczącym przestrzeni i konserwacji oraz niskim kosztom eksploatacji, pompy typu powietrze/woda należą do najpopularniejszych. Dlatego nasze pompy ciepła Acond również należą do tej kategorii.

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie służące do przenoszenia ciepła z jednego środowiska (powietrze, woda gruntowa, ziemia) do innego środowiska (wnętrze domu jednorodzinnego). Cała transformacja działa w oparciu o tzw cykl termodynamiczny i zastosowanie specjalnego kompresora. Uzyskane ciepło wykorzystywane jest następnie w domu do podgrzewania wody, ogrzewania podłogi lub odwrotnie do schładzania powietrza w miesiącach letnich.

Jest to zatem bardziej ekologiczna alternatywa dla ogrzewania i chłodzenia, ponieważ wykorzystuje naturalne źródła ciepła i minimalizuje emisję gazów cieplarnianych.

Rodzaje pomp ze względu na źródło ciepła

Najpopularniejsza klasyfikacja pomp ciepła opiera się na źródle ciepła. Każdy typ ma swoje zalety i wymagania i jest odpowiedni dla różnych środowisk. Dlatego przy wyborze konkretnej pompy ciepła zawsze zaleca się konsultację ze specjalistą.

1. Pompy ciepła powietrze/powietrze

Źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne, które następnie za pomocą pompy ogrzewa/chłodzi powietrze wewnątrz budynku. Powietrze ogrzewane jest bezpośrednio, bez oddzielnego systemu grzewczego. Zaletą jest niska cena, szybki montaż, możliwość funkcji chłodzenia, ale także osuszania czy jonizacji powietrza. Pompą powietrze/powietrze nie można natomiast podgrzać ciepłej wody, a ciepło jest trudniej rozłożone na poszczególne pomieszczenia.

2. Pompy ciepła powietrze/woda

Ciepło otoczenia wykorzystywane jest do podgrzewania wody w systemie grzewczym domu. Popularny wariant cieszy się minimalnymi wymaganiami dotyczącymi wielkości działki, niższą ceną zakupu i kosztami eksploatacji.

Źródłem jest powietrze pobierane przez parowniki lamelowe o maksymalnej wydajności objętościowej, dużej sprawności i mocy grzewczej.

Jednakże zużycie energii elektrycznej jest zwykle wyższe niż w przypadku pomp z kolektorami powierzchniowymi wykorzystujących ziemię/powietrze. Głośniejszy hałas jest problemem, ale z modelami Acond PRO i Acond Grandis nie musisz się tym martwić!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Interesuje Cię jak wykryć hałas pompy ciepła i na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła? Przeczytaj więcej tutaj.

Kup cichą pompę ciepła Acond

Aby nie złościli się na Ciebie sąsiedzi i administrator budynku, stworzyliśmy prawdopodobnie najcichszą pompę ciepła w historii.

„Uważnie słuchaliśmy życzeń naszych klientów, dlatego jestem przekonany, że wyprodukowaliśmy pompę, która nie ma konkurencji.” Jiří Hanus, właściciel firmy ACOND A.S.

3. Pompy ciepła grunt/woda

Ciepło pozyskujemy za pomocą kolektorów gruntowych lub studni głębinowej, w zależności od warunków geologicznych i wielkości działki. Zaletą pomp ziemia/woda jest mniejsze zużycie energii elektrycznej, długa żywotność i minimalny poziom hałasu rozwiązania. Warunkiem jest odpowiednio duża działka oraz, w przypadku studni, także pozwolenie na budowę.

4. Pompy ciepła woda/woda

Pompa pobiera ciepło z wody ze studni lub zbiornika wodnego, takiego jak rzeka, staw lub jezioro. Rozwiązanie to wyróżnia się najwyższym współczynnikiem ogrzewania, niskimi kosztami i wymaganiami przestrzennymi. Należy jednak mieć w okolicy wystarczającą ilość wody podziemnej, geotermalnej czy technologicznej oraz liczyć się z regularnymi przeglądami i konserwacjami, bez których pompa nie byłaby w stanie w pełni funkcjonować.

Rodzaje pomp ze względu na liczbę jednostek

Różnice pomiędzy pompami ciepła dotyczą także liczby jednostek wewnętrznych, które można podłączyć do jednostki wewnętrznej. W niektórych typach jest to zwykle ograniczone (np. powietrze/powietrze). Pompy ciepła typu monoblok mają wszystkie podzespoły umieszczone w jednym urządzeniu, w którym odbywa się również cykl chłodzenia. Wręcz przeciwnie, pompy dzielone lub dzielone mają dwie jednostki, zewnętrzną i wewnętrzną. Przyjrzyjmy się głównym różnicom bardziej szczegółowo.

Monoblokowe pompy ciepła

Wszystkie podzespoły tych pomp – w tym sprężarka, wymiennik ciepła i wentylatory – są umieszczone w jednym bloku, w którym odbywa się cykl chłodzenia. W rzeczywistości są to pompy ciepła powietrze/woda, które zazwyczaj są mniejsze, tańsze i łatwe w montażu lub przeniesieniu.

Splitowe pompy ciepła

Składają się z dwóch odrębnych jednostek – wewnętrznej, w której znajduje się wymiennik ciepła i wentylatory oraz zewnętrznej, w której zabudowana jest sprężarka i wentylator chłodzący. Obydwa urządzenia są połączone rurą przenoszącą ciepło. Jednocześnie pompy typu split umożliwiają podłączenie kilku jednostek wewnętrznych w celu ogrzewania strefowego. Jest to bardziej odpowiednia opcja do ogrzewania większych budynków i domów.

Pompy ciepła Acond

Nasze pompy ciepła spełniają najsurowsze kryteria pod względem jakości technologicznej. W pompach Acond klienci chwalą także profesjonalizm i wiedzę zespołu w zakresie doradztwa, montażu i serwisu, a także pomocy w przetwarzaniu dotacji. Kupując pompę w Acond, otrzymujesz również czysto czeski produkt z ponad 25-letnią tradycją, szybką dostawę, dobry stan magazynowy, 5-letnią gwarancję na części, robociznę i koszty podróży, a także pełny serwis pogwarancyjny serwis. Pompy ciepła Acond to zatem pewny wybór dla setek zadowolonych klientów, co widać w dziale referencje.